Komiks Kira je dielo určené pre študentov a učiteľov na Slovensku. Dej sleduje osudy hrdinov Ukrajiny, ktorí čelili a vzdorujú ruskej agresii od roku 2014. Hybridná vojna Ruska proti Ukrajine trvá 8 rokov. Za ten čas sa aj na Slovensku šírila a šíri ruská propaganda. Cieľom komiksu je priniesť objektívny pohľad na tento konflikt a zvýšiť odolnosť nášho obyvateľstva voči ruskej propagande.

Aby slovenskí učitelia a študenti neprepadali vplyvu ruskej propagandy

24. 2. 2022 zažil celý svet šokujúce ráno, kedy cca 200 000 ruských vojakov zahájilo inváziu na Ukrajinu. Napriek tomu, že sa tento obrovský konflikt odohráva v susednej krajine už 8 rokov, Slováci o ňom poznajú len málo faktov. Navyše, pod vplyvom dlhodobej ruskej propagandy, často reprodukujú rôzne falošné a vymyslené príbehy. To vedie k tomu, že aj po februárovej invázii Ruska na Ukrajinu, sa na stranu agresora prikláňa až 19 % Slovákov.

Nielen autori tohto komiksu veria, že občianske vzdelávanie a poznanie moderných dejín má na školách svoje pevné miesto. Komiks Kira prináša dôležité poznanie o našej súčasnosti, aby sa slovenskí učitelia a študenti nestratili pod záplavou dezinformácií a propagandy.

Začať treba už na školách

Na školách sa o vojne hovorí málo: učitelia tému považujú za politiku a tá vraj na školu nepatrí. Ako však zabezpečiť, aby sa slovenskí učitelia a študenti načisto nestratili pod záplavou hromadne šírených nezmyslov?

Jedným z riešení je vzdelávací projekt HOPE, ktorý hravou formou učí, ako viesť debatu s oponentom, ktorého názory vytvorili rôzne dezinformácie a nepravdy. Na stránke HOPE si môže každý stiahnuť  predošlé komiksy autorov o negatívnom dopade sociálnych sietí, či komiks o živote a práci M. R. Štefánika. Jeho vydanie do tlačenej podoby na StartLabe už podporilo 282 z vás. Vďaka čomu bolo študentom zadarmo rozdaných 5000 komiksov.

Na stránke HOPE bude dostupný aj komiks Kira. No koľkí iniciatívni študenti a učitelia si ho stiahnu z webu? Preto je potrebné im ho priniesť vytlačený priamo do ich tried, už v januári 2023.

História a fakty na pozadí komiksového príbehu

V lete 2013 vyšla z Vietnamskej továrne na hračky plyšová opička. Dostala ju Tereza, malé dievčatko z Holandska, ktoré v r. 2014 s rodičmi cestuje na dovolenku do Malajzie.

Lietadlo však nedorazí do cieľa – zostrelila ho raketa vypálená ruskými separatistami na Ukrajine.

Tragické udalosti privedú opičku ku Kire, ukrajinskému dievčaťu, ktoré po príchode ruských separatistov príde o svoju mamu, domov a spolu s otcom ujdú do bezpečia do Kyjeva. Po rokoch štúdia v deň 18tych narodenín, sa Kira zobúdza do rána začiatku ruskej invázie na Ukrajinu a zisťuje, že bezpečne už nie je ani v Kyjeve.

Na pozadí príbehu plyšovej opičky, Kire a hrdinov bežných dní prinášame popis kľúčových udalostí tohto konfliktu. Vďaka tomu slovenskí študenti získajú potrebný prehľad nielen o udalostiach na Ukrajine, ale aj o našich moderných dejinách, ktorým sa na školách venuje minimálny čas a pozornosť. Študenti tak získajú imunitu voči ruskej propagande, ktorá na Slovensku dlhodobo silnie aj z dôvodu nedostatku kvalitných zdrojov.
Dôležitou súčasťou príbehu sú bežní ľudia. Práve tí sa pod vplyvom extrémnych podmienok stali hrdinami, ktorí pomáhajú bojovať za slobodu svojej domoviny.

O autoroch

Tomáš Kriššák

Tomáš sa roky venuje informačnej bezpečnosti, ktorej súčasťou je aj úsilie o potláčanie vplyvu ruskej propagandy. Stojí za projektami CheckbotSebavedomé Slovensko, či komiksami o M.R. Štefánikovi. Aktuálne pracuje v technologickej firme Gerulata technologies, kde sa venuje analýze informačných trendov a ich dopadov na slovenskú spoločnosť.

Kamila Kuricová

Kamila študuje masmediálnu komunikáciu na UCM v Trnave. Venuje sa hlavne tvorbe printov a knižných obálok. Komiks Kira je jej komiksová prvotina. Jej tvorbu môžete sledovať na jej Instagrame.

Grigorij Mesežnikov

Odborným garantom projektu je Grigorij Mesežnikov, slovenský politológ a politický analytik. Vo svojich akademických a odborných príspevkoch sa venuje otázkam vývoja straníckych systémov a straníckej politiky, širším súvislostiam spoločenskej  transformácie na Slovensku a v strednej Európe, problematike nacionalizmu, extrémizmu, antisemitizmu a vonkajším hybridným hrozbám.

Prečo autori potrebujú vašu pomoc

Cieľom autorov je poslať 2 000 komiksov na stredné školy po celom Slovensku. Distribúcia komiksov bude spojená s prednáškami a diskusiami o udalostiach, ktoré definujú našu súčasnosť.

Aby sa im to podarilo, potrebujú vyplatiť grafičku a tlač prvých 2 000 kusov. Čím viac sa peňazí v kampani vyzbiera, tým viac komiksov vyrobia a rozdistribuujú.

Vznik komiksu podporilo aj veľvyslanectvo Kanady na Slovensku. S jeho pomocou autori mohli vytvoriť radu ilustrácií, ktoré sa stali základom pre komiks Kira. Pre jeho tlač, distribúciu a ďalšie obsahové časti, ale potrebujú Vašu pomoc. Ďakujú za každý príspevok, ktorým pomôžete realizovať ich osvetovú kampaň.

Podporou tejto kampane zároveň pomôžete rozvoju digitálnej vzdelávacej platformy HOPE, ktorú na Slovensku roky využívajú tisícky študentov a pedagógov.

Za vašu podporu vopred ďakujú.

Link na kampaň, kde môžete projekt podporiť: Kira – komiks o hrdinoch Ukrajiny