Nájdi ten správny materiál:

Nájdete tu pre vzdelávanie našich detí  aktivity a pracovné listy.prezentácie a videoprednášky.rôzne filmy a e-kníhy.najmä tak potrebnú podporu k učeniu sa doma 😉

Vyše 30 % slovenských prvovoličov netuší, koho budú voliť. Skupina mladých im pomáha rozhodnúť sa zodpovedne
Parlamentné voľby sa blížia, no až tretina prvovoličov, ktorí chcú voliť, netuší koho. Zároveň chce ísť v týchto voľbách voliť až o 16 % menej prvovoličov, ako v tých posledných. To súvisí aj s tým, že im chýbajú základné vedomosti o voľbách alebo fungovaní slovenskej politiky. Prvovoliči a prvovoličky sú zároveň ľahšie ovplyvniteľní ako ostatné skupiny obyvateľov. Práve preto je zásadné, kto a ako sa s nimi o politike rozpráva.

V občianskom združení Zmudri vytvorili koncept vzdelávacej a nestraníckej príručky s názvom Politika Polopate, ktorú chcú bezplatne venovať stredným školám ešte pred septembrovými voľbami. Mladým ľuďom približuje, ako funguje politika na Slovensku, pomôže pochopiť, ako odolať populizmu a navedie ich, ako si overovať slová politikov.

Podľa prieskumu SAV až štvrtina mladých ľudí vo veku 18-24 rokov nemá záujem o domácu politiku a vôbec nesleduje a nečíta o nej žiadne články.

„V Zmudri sa už päť rokov venujeme tomu, ako zložité veci vysvetľovať mladým jednoducho. Snažíme sa tak vzbudiť u nich záujem o dianie okolo nich. Tento rok sme sa rozhodli ešte intenzívnejšie venovať téme fungovania politiky u nás, keďže sa v nej mladí často cítia úplne stratení,“ hovorí Martina Bolibruchová zo Zmudri.

Príručku chcú vydať v čo najväčšom náklade, preto realizujú aj Donio kampaň, v ktorej si podporovatelia môžu vybrať, koľkí prvovoliči si vďaka nim príručku budú môcť prečítať. Tá zároveň obsahuje aj cvičenia a tipy pre učiteľov, ako témy politiky prinášať na hodiny nestranícky a pritom zaujímavo.

„Rozhodne nikomu nehovoríme, koho voliť a v celej príručke ani raz nezaznie jediný názov politickej strany, či meno politika alebo političky. Je postavená na stručnom a jasnom vysvetlení toho, čo robí parlament, vláda, ako politikov a političky kontrolovať, koho nechtiac volia nevoliči alebo aké kroky podniknúť, aby sme sa vo voľbách zodpovedne rozhodli. Snažíme sa v mladých najmä podporovať kritické myslenie a schopnosť informovane sa rozhodnúť,“ pokračuje Martina Bolibruchová.

 

S obsahom príručky Zmudri odborne pomáhal tím expertov a konzultantov, medzi ktorých patrí aj Tomáš Madleňák, politológ a novinár z Investigatívneho centra Jána Kuciaka a Erik Láštic, docent z Katedry politológie UK. Obsah pripravovali v rámci štúdia na ročnom vzdelávacom programe Sokratov inštitút.

Zmudri od roku 2018 na základné a stredné školy prináša témy kritického myslenia, digitálnej bezpečnosti či fungovania štátu. Ich vzdelávacie videá prevzalo viac ako 10 000 učiteľov. Zároveň v roku 2022 vydali príručku kritického myslenia a digitálnej bezpečnosti, ktorá sa dodnes dostala do rúk vyše 15 000 žiakom a žiačkam. Aj preto sa pred voľbami opäť rozhodli pre tento formát, ktorý je pre učiteľov veľmi nápomocný a žiadaný.

O Autorovi

Manžel, otec, učiteľ a predseda správnej rady Nadácie EDUvolúcia

Kontakt na inštitúcie


Stránka ministerstva školstva:
https://www.ucimenadialku.sk/kontakt/
info@ucimenadialku.sk
Poradenské call centrum rezortu školstva

0800 138 033  (v pracovné dni  od 8:00 do 16:00)
————————————————

https://vudpap.sk/kontakty/
Pre rodičov, ich deti a pedagogických zamestnancov: koronavirus@vudpap.sk (nonstop)

Pre rodičov, ktorí akútne potrebujú podporu psychológa: 02 4488 1649 (pracovné dni od 9:30 do 14:30)

Bezplatná zelená VÚDPaP linka: 0800 864 883 (pracovné dni od 9:00-18:00)

Pre odbornú verejnosť – zamestnancov i riaditeľov CPPPaP a ČSPP: 0910 186 627 (pracovné dni od 9:00 do 17:00)

Zastavme násilie

https://www.zastavmenasilie.gov.sk/poradna/

Bezplatná NON-STOP linka: 0800 212 212

Ďalšie linky

LINKA DÔVERY NEZÁBUDKA (Liga za dusevne zdravie)

Tel: 0800 800 566

www.dusevnezdravie.sk


Andreas (iba v téme autizmus)

www.andreas.sk

Na telefóne +421 908 767 565 sme k dispozícii každý deň medzi 12:00 a 13:30


Dobrá Linka (Psychologická internetová poradňa pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením)

#dobrálinka


Linka detskej istoty (LDI) /nonstop/

116 111

http://www.ldi.sk/


Modrý anjel

www.modryanjel.sk

Inštitút psychoterapie a socioterapie

Telefón: 02/44 880 163

https://www.socioterapia.sk/kontakt/

Skúste aj…


Linka dôvery /nonstop/

055/ 622 2323

Linka pre ženy zažívajúce násilie v intímnych vzťahoch

0800 212 212

 

Linka nádeje /nonstop/

055/ 644 1155

 

Linka detskej dôvery

0907 401 749

(Každý pracovný deň od 14:00 do 20:00 hod.)

 

Sociálno-právna poradňa LDI/Ambulantné krízové stredisko LDI

0800 500 500

(Štvrtok a sobotu od 14:00 – 20:00 hod.)

 

Hore
V Blízkosti Offcanvas Bočný Panel