Nájdi ten správny materiál:

Nájdete tu pre vzdelávanie našich detí  aktivity a pracovné listy.prezentácie a videoprednášky.rôzne filmy a e-kníhy.najmä tak potrebnú podporu k učeniu sa doma 😉

Mladí reportéri pre životné prostredie zo ZŠ Jána Palárika Majcichov sa zamerali počas vyučovania geografie na nákup potravín praktickými aktivitami. V nakupovaní potravín myslia globálne, ale jedia lokálne.

V dnešnom uponáhľanom svete často nakupujeme bez ohľadu na pôvod potravín. V ZŠ Jána Palárika v Majcichove deviataci počas hodín geografie poňali nakupovanie potravín z iného uhla pohľadu. Zisťovali tajomstvo čerstvosti jabĺk, pozvali mladších spolužiakov ochutnať lokálne potraviny a myšlienku “nájdi si svojho farmára” šírili ďalej vytvorením mapy regionálnych producentov.
Prostredníctvom rôznych aktivít chceli dosiahnuť, aby sa téma zodpovednej spotreby rozšírila do domácností všetkých žiakov školy. Svoje vedomosti a zručnosti si nenechali len pre seba, ale ich odovzdali počas projektového dňa mladším žiakom.

Tajomstvo čerstvosti

Zakonzervovaná čerstvosť
Autor: Viktória Mrvová

Žiaci deviatej triedy jednoduchými pokusmi porovnávali vzhľad jabĺk zo supermarketu a od miestneho záhradkára – dedka deviatačky. Zhodnotili, že na pohľad jablká zo supermarketu majú krajšiu farbu, väčší lesk a sú lákavejšie ako tie zo záhrady. Leštením jablka vypestovaného v záhrade flanelovou handričkou sa snažili dosiahnuť vzhľad toho kupovaného, čo sa im však nepodarilo.
Jednoduchým pokusom zisťovali, prečo majú jablká z obchodu nádherný lesk. Do misky naliali teplú vodu a pridali ocot v pomere 9 : 1, t.j. naliali 9 dl vody a 1 dl octu. Jablká nechali v tomto kúpeli 15 minút. Po uplynutí času porovnaním žiaci zistili, že jablká zo záhrady vyzerali ako pred pokusom. Zato na šupke jabĺk z obchodu sa objavili biele fľaky.
Týmito experimentmi žiaci zistili, že nádherný lesk jablká zo supermarketu získavajú vďaka voskovaniu. Vosk je však často tvorený z chemických látok, čo zabezpečuje, aby jablko vydržalo “čerstvé” aj rok či dva. Jablko zo záhrady má síce navonok drobné chybičky na šupke, ale ani po namočení svoj vzhľad nezmenilo.
Nakoniec deviataci zhodnotili, že najlepšie je kupovať jablká od miestnych pestovateľov.

Starší učili mladších

Jeme pre Zem
Autor: Laura Moravčíková

Deviataci boli v mliekarni miestnej Farmy a navštívili aj predajcov potravín „z dvora“. Do školy si doniesli lokálne potraviny. Pripravili pre mladších žiakov školy projektový deň „Jeme pre Zem“ spojený s ochutnávkou vegetariánskych nátierok, šalátov a dezertu. Pri príprave jedla využili prevažne prinesené potraviny od miestnych predajcov.
Počas ochutnávky vysvetľovali mladším žiakom výhody kupovania sezónnych a lokálnych potravín. Vďaka projektu mohli mladší žiaci lepšie porozumieť téme zodpovednej spotreby.

Mapa potravín s príbehom

Mapa regionálnych potravín.
Autor: Viktória Mrvová

Získané skúsenosti z návštevy miestnej mliekárne a predajcov využili na hodine geografie pri tvorbe mapy regionálnych potravín. Umiestnili ju na chodbe školy, kde mohli mladší žiaci dopĺňať farebnými špendlíkmi predajcov ovocia, zeleniny, medu a vajec. Spoločne tak vytvorili ucelenú mapu lokálnych (regionálnych) potravín obce Majcichov. Tá informuje nielen žiakov, ale aj rodičov, učiteľov a návštevníkov školy, kde si môžu kúpiť potraviny od miestnych výrobcov a pestovateľov.
Deviataci sa oboznámili s výhodami nákupu lokálnych potravín, videli prácu konkrétnych ľudí, za ktorou sa skrýva ich príbeh. Nakupovanie potravín v obci už nebude anonymné, pretože presne vedia, odkiaľ jedlo pochádza. Spolu s predajcami sa tak podieľajú na vytváraní komunity.

Autori: Lenka Adámková, Laura Moravčíková, Viktória Mrvová
ZŠ Jána Palárika Majcichov

O Autorovi

Manžel, otec, učiteľ a predseda správnej rady Nadácie EDUvolúcia

Kontakt na inštitúcie


Stránka ministerstva školstva:
https://www.ucimenadialku.sk/kontakt/
info@ucimenadialku.sk
Poradenské call centrum rezortu školstva

0800 138 033  (v pracovné dni  od 8:00 do 16:00)
————————————————

https://vudpap.sk/kontakty/
Pre rodičov, ich deti a pedagogických zamestnancov: koronavirus@vudpap.sk (nonstop)

Pre rodičov, ktorí akútne potrebujú podporu psychológa: 02 4488 1649 (pracovné dni od 9:30 do 14:30)

Bezplatná zelená VÚDPaP linka: 0800 864 883 (pracovné dni od 9:00-18:00)

Pre odbornú verejnosť – zamestnancov i riaditeľov CPPPaP a ČSPP: 0910 186 627 (pracovné dni od 9:00 do 17:00)

Zastavme násilie

https://www.zastavmenasilie.gov.sk/poradna/

Bezplatná NON-STOP linka: 0800 212 212

Ďalšie linky

LINKA DÔVERY NEZÁBUDKA (Liga za dusevne zdravie)

Tel: 0800 800 566

www.dusevnezdravie.sk


Andreas (iba v téme autizmus)

www.andreas.sk

Na telefóne +421 908 767 565 sme k dispozícii každý deň medzi 12:00 a 13:30


Dobrá Linka (Psychologická internetová poradňa pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením)

#dobrálinka


Linka detskej istoty (LDI) /nonstop/

116 111

http://www.ldi.sk/


Modrý anjel

www.modryanjel.sk

Inštitút psychoterapie a socioterapie

Telefón: 02/44 880 163

https://www.socioterapia.sk/kontakt/

Skúste aj…


Linka dôvery /nonstop/

055/ 622 2323

Linka pre ženy zažívajúce násilie v intímnych vzťahoch

0800 212 212

 

Linka nádeje /nonstop/

055/ 644 1155

 

Linka detskej dôvery

0907 401 749

(Každý pracovný deň od 14:00 do 20:00 hod.)

 

Sociálno-právna poradňa LDI/Ambulantné krízové stredisko LDI

0800 500 500

(Štvrtok a sobotu od 14:00 – 20:00 hod.)

 

Hore
V Blízkosti Offcanvas Bočný Panel