Nájdi ten správny materiál:

Nájdete tu pre vzdelávanie našich detí  aktivity a pracovné listy.prezentácie a videoprednášky.rôzne filmy a e-kníhy.najmä tak potrebnú podporu k učeniu sa doma 😉

Inšpirácia na “malé dobré činy, ktoré zlepšujú svet”.

11 ročná Simonka si všimla cestou zo školy dvoch dospelých s taškami pri stojisku s kontajnermi na plasty a keďže sa témou recyklácie zaoberá, rozhodla sa ich osloviť a porozprávať sa. Pristúpila ku nim a na jej prekvapenie sa ukázalo, že ľudia neprišli vyniesť svoj odpad , ale prišli “hľadať zálohované obaly -PET fľaše a plechovky” , zachrániť ich a odniesť do cca 1km vzdialeného automatu, kde si ich vymenia za “lístok” . Ten im umožní nakúpiť základné potraviny, lebo to, čo je pre nás pár centov, je pre týchto ľudí možnosť kúpiť si pred výplatou jedlo. A to napriek tomu, že pani pracuje (zarába) a bývajú v ubytovni neďaleko školy. Pritom zálohované PET obaly a plechovky sa často povaľujú po sídlisku, či v lepšom prípade končia v kontajneri na triedený odpad, lebo ľuďom sa jednoducho nechce objemné nepokrčené obaly skladovať a prenášať ku automatom. Tých je málo, sú od seba (a teda aj od ľudí) vzdialené mnoho kilometrov a ak aj podniknete cestu ku nim, bývajú plné a obaly od vás nezoberú. A tak to, čo sa zdalo byť riešením, aby ich ľudia vracali- zálohovanie- zlyhalo. V škole, kam Simonka chodí, si to uvedomilo viacero detí (keďže v bufete sa tiež dajú kúpiť, ale nedajú sa tam vrátiť, najbližší automat je cca 1km ďaleko) a začali ich zbierať u seba v triedach a raz týždenne odnášať. Peniaze zbierajú a sú rozhodnutí darovať ich niekomu, komu predtým zbierali plastové vrchnáčiky.

Simonka si to všetko uvedomila, nezaváhala a vbehla nazad do školy, priniesla fľaše, ktoré už boli pripravené  v triede a darovala im ich. Premenila ich tak z “odpadu” na “adresnú pomoc” niekomu z blízkosti školy.

Teraz sa snažia s kamoškami vymyslieť , ako a kam dávať vyzbierané obaly tak, aby boli dostupnou pomocou. Lebo zistila, že sú tu  tí, ktorí ich kupujú a nechcú- automaty na vrátenie záloh sú ďaleko, bývajú plné a obaly sa nesmú krčiť, takže treba niesť veľké vrecia a sú tí, ktorí pešo prejdú niekoľko km , aby tieto obaly pozbierali a premenili na niečo, čo má pre nich cenu základných potravín a denného jedla aj pred výplatou.

A tak v našej triede môžete nájsť krabicu, do ktorej fľaše zbierame, odnášame ich a tvoríme charitatívnu zbierku. Rovnako aj v niektorých iných triedach.

Kedysi sme zbierali vrchnáčiky z PET fliaš- čo bolo náročné pre tých, ktorí ich “za pár centov” zbierali a odvážali do výkupu. Teraz je to jednoduchšie… len ešte nik nevymyslel ako to urobiť tak, aby to bolo win-win.

Máte nápad? Simona s dievčatami sa s pani dohodli, že jej fľaše u nás budú zbierať a vynášať pred školu v konkrétnom čase. (Pani s fotením súhlasila, považuje za dobré, aby ľudia vedeli, že aj to, čo je pre nás odpad, môže iným pomôcť, ak nájdeme cestu a spôsob).

Máte nápad ako? My už sme s nimi zažili všeličo, viem, že aj v rámci školy hľadáme riešenie, ktoré by bolo čo najlepšie pre všetkých. Zistili sme, že v niektorých krajinách vraj sú na takéto obaly “stromy”- odkladacie miesta, kam ich ľudia, ktorí ich nechcú   „nastrkávajú“  a odkiaľ si ich berú tí, čo ich potrebujú, odnášajú ich do automatov či výkupní  a  menia sa tak na pomoc.

Autorka fotografie : Simona Gerhátová

 

 

O Autorovi

Môžu deti robiť kvalitnú novinársku prácu a ukázať svetu svoj pohľad na svet? Určite áno. Aj o tom je program mladí reportéri pre životné prostredie. V programe Young reporters for the environmet je zapojenych 34 krajín sveta, z nich 310.000 mladých reportérov, ktorí pozerajú na svet ekooptikou, snažia sa ho robiť lepším a ukazujú aj iným, ako sa to dá.

Kontakt na inštitúcie


Stránka ministerstva školstva:
https://www.ucimenadialku.sk/kontakt/
info@ucimenadialku.sk
Poradenské call centrum rezortu školstva

0800 138 033  (v pracovné dni  od 8:00 do 16:00)
————————————————

https://vudpap.sk/kontakty/
Pre rodičov, ich deti a pedagogických zamestnancov: koronavirus@vudpap.sk (nonstop)

Pre rodičov, ktorí akútne potrebujú podporu psychológa: 02 4488 1649 (pracovné dni od 9:30 do 14:30)

Bezplatná zelená VÚDPaP linka: 0800 864 883 (pracovné dni od 9:00-18:00)

Pre odbornú verejnosť – zamestnancov i riaditeľov CPPPaP a ČSPP: 0910 186 627 (pracovné dni od 9:00 do 17:00)

Zastavme násilie

https://www.zastavmenasilie.gov.sk/poradna/

Bezplatná NON-STOP linka: 0800 212 212

Ďalšie linky

LINKA DÔVERY NEZÁBUDKA (Liga za dusevne zdravie)

Tel: 0800 800 566

www.dusevnezdravie.sk


Andreas (iba v téme autizmus)

www.andreas.sk

Na telefóne +421 908 767 565 sme k dispozícii každý deň medzi 12:00 a 13:30


Dobrá Linka (Psychologická internetová poradňa pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením)

#dobrálinka


Linka detskej istoty (LDI) /nonstop/

116 111

http://www.ldi.sk/


Modrý anjel

www.modryanjel.sk

Inštitút psychoterapie a socioterapie

Telefón: 02/44 880 163

https://www.socioterapia.sk/kontakt/

Skúste aj…


Linka dôvery /nonstop/

055/ 622 2323

Linka pre ženy zažívajúce násilie v intímnych vzťahoch

0800 212 212

 

Linka nádeje /nonstop/

055/ 644 1155

 

Linka detskej dôvery

0907 401 749

(Každý pracovný deň od 14:00 do 20:00 hod.)

 

Sociálno-právna poradňa LDI/Ambulantné krízové stredisko LDI

0800 500 500

(Štvrtok a sobotu od 14:00 – 20:00 hod.)

 

Hore
V Blízkosti Offcanvas Bočný Panel