Nájdi ten správny materiál:

Nájdete tu pre vzdelávanie našich detí  aktivity a pracovné listy.prezentácie a videoprednášky.rôzne filmy a e-kníhy.najmä tak potrebnú podporu k učeniu sa doma 😉

Autorka: Ľubica Noščáková

Chcem sa podeliť o inšpiráciu, ktorá vznikla už v škole a až neskoro mi napadlo preniesť ju aj do online sveta. No myslím, že stojí za to nielen pre učiteľov, ale aj pre rodičov, rovnako v reálnom, ako v online svete.

Aktivita, ktorú mám na mysli, sa volá 10 minút pre teba.
Keď sme ešte v škole spolu s kolegyňou premýšľali, ako naše deti podporiť, všimli sme si, ako veľmi sa snažia v rôznom čase „ukradnúť“ si chvíľku s nami (svojimi učiteľkami) iba pre seba. Rozprávali sme sa o tom, že je zaujímavé, že sme spolu celé dni a napriek tomu sa snažia byť s nami aj v tých málo okamihoch, kedy by sme si potrebovali vydýchnuť. Zastavujú nás cestou na WC, snažia sa uchytiť kúsok rozhovoru len pre seba „na tajňáša“ pred ostatnými zatiaľ čo my sa snažíme aspoň narýchlo si odhryznúť v kľude z desiaty, či odchlipnúť z čaju. Rozprávali sme sa o tom a uvedeomili sme si, že hoci sme spolu veľkú časť dňa, málokedy majú našu “plnú pozornosť” tak osobne, pre seba. Vlastne ju majú takmer len vtedy, keď si “ukradnú” chvíľky s nami osobne cez prestávky či pri náhodných stretnutiach.

Rovnako je to aj s našimi deťmi doma. Celý čas, čo sme doma, niečo robíme, tvoríme, varíme, oddychujeme, zdanlivo sme spolu, máme naozaj dostatok spoločného- vedľa seba či spolu stráveného času, ale taký ozajstný, súkromný čas, kedy “sa venujeme s plnou pozornosťou” tvárou v tvár jeden druhému, kedy sa naozaj naplno otvorene počúvame a vnímame- takého času je ako šafranu. V škole rovnako ako doma. Začali sme o tom hovoriť s rodičmi. Niektorí povedali, že práve preto milujú ten čas pred zaspávaním, keď si ľahnú k dieťaťu a po čítaní sa ešte rozprávajú, že vtedy je to také osobné… Deti vtedy môžu rozprávať o čom len chcú a oni ich počúvajú, vnímajú tešia sa zo spoločnej blízkosti. Mnohí povedali, že ako im deti z toho vyrástli, lebo už ich “neukladajú “, práve tento vzácny spoločný čas sa stratil a naozaj im chýba.
Rozvažovali sme nad tým s kolegyňou veľmi dlho – ako matky, aj ako učiteľky. A vymysleli sme pre naše deti aktivitu 10 minút pre Teba. 10 minút, ktoré dávame my osobne dieťaťu. Ono si volí, čo v nich budeme robiť, má nás v ten čas pre seba a ono je tým, kto o danom čase rozhoduje. My sme tam preň. Aby sme mali aj osobný čas, nielen čas strávený spolu či vedľa seba. A tak sme urobili rozpis a pre každého, kto chce, l sme mali presne v jeho rozvrhu dňa 10 min poobede, kedy sme tam boli “iba preňho”. Deti sme brali z klubu a šli s nimi tam, kam oni určili  a robili spolu to, čo oni chceli. Bola to paráda. Spočiatku “opatrná, hľadajúca” aktivita. Deti vedeli, že nás majú na 10 minút len a len pre seba a môžeme robiť to, čo si oni zvolia. Niektoré s nami hrali hry, iné iba tak sedeli spolu s nami a mlčali, niekto chcel, aby sme si spolu zaspievali, tancovali, kopali loptu… nevedeli celkom presne, čo by chceli a nevedeli ani odhadnúť, nakoľko o danom čase naozaj môžu rozhodovať oni, tak testovali. Postupne, keď prijali, že je to fakt čas, ktorý im naplno venujeme pozornosť a oni sú jeho správcovia, dostali sme spolu s dôverou mnoho darov v podobe krásnych rozhovorov, zdieľania zážitkov, želaní… mali sme spoločný svet.
Teraz, ako sme ostali doma, uvedomila som si po tých týždňoch, ako veľmi im chýba, že si nás nemôžu “ukradnúť pre seba” ani na chvíľku- kým sme pripojení, sme buď všetci, alebo v štvorčlenných tímoch a teda osobný spoločný svet sa vytratil. Tak som im ponúkla 10 minút pre Teba.
Mám za sebou dva dni, ktoré sú nádherné, vzácne a hoci by sa zdalo, že je to “veľa času”- (mám 25 detí, takže keď to spočítate, je jasná časová dotácia) je to skvelý čas do daru, ktorý odporúčam dopriať si všetkým učiteľom, ktorí (ako ja majú len 25 detí- pri druhostupniaroch si to neviem predstaviť) Vlastne to odporúčam aj všetkým rodičom- 10 minút pre Teba 🙂 je dar úplne osobného času, kedy je dieťa prijímané, rozhoduje o tom, čo sa bude robiť a Vy máte na okamih stať sa súčasťou jeho sveta.
Napríklad včera ma jeden jednorožec (dievčatko sa prezlieklo do kostýmu, lebo vie, že mám rada jednorožce) sprevádzal svojim kráľovstvom rastliniek a zvierat, jeden mladý muž chcel radu, ako rozlíšiť podstatné mená od slovies 🙂 a následne mi radil, aké dobré jedlo a ako môžem variť a prečo je super spolu s niekým variť a jesť :), videla som tajné zákutia izby, o ktorých význame by sa mi ani nesnívalo, spoznala osobne horu plyšákov s ich životnými príbehmi, dozvedela som sa o rodinnom živote akváriových rybičiek, spoznala strom, na ktorý treba vyliezť, keď ti nie je dobre a si smutný a … ešte mnoho iného.
10 minút, ktoré môžu zmeniť svet. Dieťaťa, aj ten Váš. najjednoduchšie veci bývajú tie najvzácnejšie- aj keď už snaď čoskoro pôjdeme do školy, 10 minút pre Teba si ponecháme :). Je úplne jedno, v akom svete (virtuálnom reálnom) venujeme dieťaťu osobný čas a pozornosť. V okamihu, keď ho venuje aj ono nám, dostaneme dar, ktorý je hodný omnoho viac.

Skúste to.

O Autorovi

Manžel, otec, učiteľ a predseda správnej rady Nadácie EDUvolúcia

Kontakt na inštitúcie


Stránka ministerstva školstva:
https://www.ucimenadialku.sk/kontakt/
info@ucimenadialku.sk
Poradenské call centrum rezortu školstva

0800 138 033  (v pracovné dni  od 8:00 do 16:00)
————————————————

https://vudpap.sk/kontakty/
Pre rodičov, ich deti a pedagogických zamestnancov: koronavirus@vudpap.sk (nonstop)

Pre rodičov, ktorí akútne potrebujú podporu psychológa: 02 4488 1649 (pracovné dni od 9:30 do 14:30)

Bezplatná zelená VÚDPaP linka: 0800 864 883 (pracovné dni od 9:00-18:00)

Pre odbornú verejnosť – zamestnancov i riaditeľov CPPPaP a ČSPP: 0910 186 627 (pracovné dni od 9:00 do 17:00)

Zastavme násilie

https://www.zastavmenasilie.gov.sk/poradna/

Bezplatná NON-STOP linka: 0800 212 212

Ďalšie linky

LINKA DÔVERY NEZÁBUDKA (Liga za dusevne zdravie)

Tel: 0800 800 566

www.dusevnezdravie.sk


Andreas (iba v téme autizmus)

www.andreas.sk

Na telefóne +421 908 767 565 sme k dispozícii každý deň medzi 12:00 a 13:30


Dobrá Linka (Psychologická internetová poradňa pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením)

#dobrálinka


Linka detskej istoty (LDI) /nonstop/

116 111

http://www.ldi.sk/


Modrý anjel

www.modryanjel.sk

Inštitút psychoterapie a socioterapie

Telefón: 02/44 880 163

https://www.socioterapia.sk/kontakt/

Skúste aj…


Linka dôvery /nonstop/

055/ 622 2323

Linka pre ženy zažívajúce násilie v intímnych vzťahoch

0800 212 212

 

Linka nádeje /nonstop/

055/ 644 1155

 

Linka detskej dôvery

0907 401 749

(Každý pracovný deň od 14:00 do 20:00 hod.)

 

Sociálno-právna poradňa LDI/Ambulantné krízové stredisko LDI

0800 500 500

(Štvrtok a sobotu od 14:00 – 20:00 hod.)

 

Hore
V Blízkosti Offcanvas Bočný Panel