Nájdi ten správny materiál:

Nájdete tu pre vzdelávanie našich detí  aktivity a pracovné listy.prezentácie a videoprednášky.rôzne filmy a e-kníhy.najmä tak potrebnú podporu k učeniu sa doma 😉

This item is not available. Browse the similar products in category: Iné tipy
You are here: Home Iné tipy Výlet do Slobodova
 

Výlet do Slobodova

HRAPRINT
Added 8. decembra 2022
|
Hits: 330
|
Advert ID: 7744

Sebavedomé Slovensko v roku 2019 pripravilo interaktívny workshop pre školy, ktorý vznikol za podpory veľvyslanectva Spojeného kráľovstva. Jeho cieľom bolo nielen zvýšiť záujem žiakov o naše dejiny a občianske práva a slobody, ale inšpirovať ich samotných ako aj aj ich pedagógov, že štúdium môže mať formát interaktívnej hry. Tým sa dosiahne efekt, že sa zvýši pozornosť a záujem žiakov o preberanú tému a ich osobný vklad prispeje k tomu, že lekciu z hodiny nezabudnú, ale budú jej lepšie a praktickejšie rozumieť ešte dlho po skončení workshopu.

Vrátili sa pritom k revolučným princípom, ktoré pomenoval už Jan Amos Komenský: “Nemáme sa učiť len tak niečomu, ale máme si osvojiť vedomosti, ktorými sa pripravuje cesta dôležitejším veciam. Prípravu na život je potrebné robiť bystro a s chuťou, ale pritom seriózne.”
O ČO IDE? 🧐
Žiaci sa na 90 minút stanú obyvateľmi mesta Slobodovo. Vytvoria 4 rôzne skupiny, ktoré spolu žijú v Slobodove po generácie. Na rozdiel od ich predkov už ale nežijú v monarchii Rakúsko-Uhorska, ale v mladom Československu, kde pre prácu osobností ako Milan Rastislav Štefánik a Tomáš Garrigue Masaryk poznajú výhody a slobody liberálnej demokracie. V novom demokratickom štáte spolu žijú v harmónii a prosperite. Spolupracujú a každý plní svoje vlastné úlohy, ktoré sú pre ostatných obyvateľov mesta nenahraditeľné.
OBYVATELIA SLOBODOVA 🙋‍♂️💁‍♀️
🤵Politici – boli zvolení v demokratických voľbách, vedú mesto, rozhodujú o tom, ako sa mesto vysporiada s novými výzvami, rozhodujú o rozdelení daní v meste, o zákonoch a podobne.
🏭Továrnici – vedú hospodárstvo, zamestnávajú najväčšiu časť obyvateľov, zodpovedajú za hospodársky život a rast v meste, zároveň majú zodpovednosť za hospodárske výsledky a kvalitu výstupov.
🏪Obchodníci a remeselníci – Potraviny, krčmy, krajčíri či obuvníci a mnohí ďalší zastupujú túto rôznorodú skupinu, kde okrem Slovákov, Nemcov, Maďarov a Čechov sú bohato zastúpení aj členovia židovskej menšiny. Tí so sebou priniesli veľa remesiel, ktoré v meste nik iný nevykonáva, dominujú tiež v obchode a službách.
👨‍🔧Robotníci – pracujú vo fabrikách továrnikov, práca je ťažká, ale dostávajú spravodlivo zaplatené. Sú radi že majú prácu, pretože môžu rodine zabezpečiť základné existenčné prežitie. Radosť im robí aj to, že od roku 1918 bol v Československu zavedený osemhodinový pracovný čas, ako v prvej demokratickej krajine na svete.
ČO NOVÉ SA NAUČIA ŽIACI? 👨‍🏫👩‍🏫
V modelovej situácii sa žiaci zhostia života v Slobodove v rokoch 1929 až 1931. V tomto období aj toto malé mesto pocítilo tvrdé dopady ekonomickej krízy, ktorá začala na burze v New Yorku v roku 1929. Počas nej sa znížila výroba a krachujúce fabriky začali s prepúšťaním.
Úlohou pre žiakov je vysporiadať sa so vzniknutou situáciou. Tým, že každý žiak je súčasťou jednej zo 4 skupín, si je každý vedomý svojich špecifických potrieb a záujmov. Dokážu nájsť žiaci spoločné riešenie problémov, ktoré sužujú ich komunitu?
Skúsenosti so žiakmi v Trnavskom kraji potvrdzujú, že je naša mládež mimoriadne talentovaná a schopná riešiť komplexné problémy, ako tie, ktoré stoja pred obyvateľmi mesta Slobodovo. Práve riešenie komplexných problémov, schopnosť spolupracovať v tíme a chovať porozumenie voči druhým je základom nového piliera vzdelávanie, ktorého význam z roka na rok rastie.
Iba 6,8% detí druhého stupňa základných škôl na Slovensku uviedlo, že sa tešia do školy. No až 76% žiakov, ktorí absolvovali tieto workshopy uviedlo, že by boli radi, keby ich v škole čakali podobne interaktívne workshopy. Veríme, že tento koncept nebude jediný svojho druhu a že svojim pozitívnym prínosom pomôžeme otvoriť debatu o tom, ako pripraviť naše deti a školstvo pre výzvy 4.tej priemyselnej revolúcie.
Komiks k interaktívnemu workshopu Slobodovo nájdete na tomto odkaze: https://docdro.id/4Eg7Qhh
Sprievodný komiks vytvoril Frenky Hříbal

Kontakt na inštitúcie


Stránka ministerstva školstva:
https://www.ucimenadialku.sk/kontakt/
info@ucimenadialku.sk
Poradenské call centrum rezortu školstva

0800 138 033  (v pracovné dni  od 8:00 do 16:00)
————————————————

https://vudpap.sk/kontakty/
Pre rodičov, ich deti a pedagogických zamestnancov: koronavirus@vudpap.sk (nonstop)

Pre rodičov, ktorí akútne potrebujú podporu psychológa: 02 4488 1649 (pracovné dni od 9:30 do 14:30)

Bezplatná zelená VÚDPaP linka: 0800 864 883 (pracovné dni od 9:00-18:00)

Pre odbornú verejnosť – zamestnancov i riaditeľov CPPPaP a ČSPP: 0910 186 627 (pracovné dni od 9:00 do 17:00)

Zastavme násilie

https://www.zastavmenasilie.gov.sk/poradna/

Bezplatná NON-STOP linka: 0800 212 212

Ďalšie linky

LINKA DÔVERY NEZÁBUDKA (Liga za dusevne zdravie)

Tel: 0800 800 566

www.dusevnezdravie.sk


Andreas (iba v téme autizmus)

www.andreas.sk

Na telefóne +421 908 767 565 sme k dispozícii každý deň medzi 12:00 a 13:30


Dobrá Linka (Psychologická internetová poradňa pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením)

#dobrálinka


Linka detskej istoty (LDI) /nonstop/

116 111

http://www.ldi.sk/


Modrý anjel

www.modryanjel.sk

Inštitút psychoterapie a socioterapie

Telefón: 02/44 880 163

https://www.socioterapia.sk/kontakt/

Skúste aj…


Linka dôvery /nonstop/

055/ 622 2323

Linka pre ženy zažívajúce násilie v intímnych vzťahoch

0800 212 212

 

Linka nádeje /nonstop/

055/ 644 1155

 

Linka detskej dôvery

0907 401 749

(Každý pracovný deň od 14:00 do 20:00 hod.)

 

Sociálno-právna poradňa LDI/Ambulantné krízové stredisko LDI

0800 500 500

(Štvrtok a sobotu od 14:00 – 20:00 hod.)

 

Hore
V Blízkosti Offcanvas Bočný Panel